Jaké má ovčí vlna vlastnosti?

Vlastnosti vlněných přikrývek a polštářů jsou naprosto nesrovnatelné s těmi z umělohmotných dutých vláken či s klasickými peřinami, které bývají tuhé a často plné roztočů. Vlněná vlákna jsou chráněná lanolinem, což přikrývkám propůjčuje zvláštní schopnost vytvářet tzv. suché teplo — v zimě hřejí a v létě odvádějí vlhkost od těla. Jsou ideální pro astmatiky i alergiky, děti i miminka, a navíc příjemně voní, jako nový vlněný svetr nebo kašmírová šála. Do vlněných lůžkovin se budete mít chuť každý večer zachumlat s čajem, knížkou nebo mobilem v ruce, a už nevylézt…

Častý dotaz: Je vlna alergen?

Stručná odpověď: Není ❤️

☕️ Delší odpověď:

Mýtus, že ovčí vlna způsobuje alergii, je celkem rozšířený. Dávno už se nezakládá na pravdě, ale jeho kořeny leží ve vzdálené minulosti.

Historicky se totiž vlna čistila, ošetřovala a barvila průmyslovými chemikáliemi, které v ní zanechávaly stopy alergenů jako formaldehyd či chrom.

Od této praxe se časem zcela upustilo. Vlna se dnes pere a zpracovává šetrnou přírodní cestou, takže v ní nezůstávají žádná škodlivá rezidua. A vlna jako taková alergenem není.

Rozsáhlá kritická analýza předchozích 100 let vědeckých a medicínských studií došla v roce 2017 k jednoznačnému závěru, že vlna a vlněný tuk lanolin nezpůsobuje žádné alergické reakce. Shrnutí najdete na webu respektované organizace Woolmark.

Jediný kožní problém, který moderně zpracovaná vlna prokazatelně způsobuje, je tedy mechanické podráždění, tj. dobře známý efekt kousavého svetru.

Podráždění způsobují velmi hrubá vlněná či textilní vlákna s tloušťkou nad 30 mikrometrů, a to se samozřejmě netýká vlněných lůžkovin (kde je vlna všitá do povrchové bavlny) ani oblečení ze superjemné a ultrajemné vlny, jako je Merino.

Šetrně zpracovaná ovčí vlna a moderní lůžkoviny, které z ní v Besky vyrábíme, tedy nevyvolává žádné alergie.

Díky svým jedinečným vlastnostem je navíc vlna přirozeně nehostinná vůči roztočům. I proto jsou vlněné přikrývky a polštáře obrovsky oblíbené mezi alergiky — stejně jako oblečení ze superjemné Merino vlny, které prokazatelně napomáhá léčbě chronických kožních onemocnění.

Všechny vlněné přikrývky, polštáře, podložky a další lůžkoviny Besky můžete zakoupit v našem eshopu.

⚗️ Podrobné vysvětlení najdete ve zmíněné analýze Debunking the Myth of Wool Allergy: Reviewing the Evidence for Immune and Non-immune Cutaneous Reactions (ke stažení v PDF).

⭐️ Poděkování: Odbornou radu a konzultaci nám laskavě poskytl vynikající alergolog MUDr. Radim Dudek z alergologické ambulance Atopie.cz a Odborného léčebného ústavu Metylovice.

DĚKUJEME, ŽE JSTE PŘELADILI NA NAŠI VLNU! ❤️

Pokud potřebujete poradit, můžete nám také zavolat na číslo 739 201 195 (pracovní dny 8–14:30 hod.).