Manufaktura Besky

1992 založeno v Beskydech — 40.000 vyspaných zákazníků — 100% přírodní materiály

Jsme tradiční beskydská manufaktura na vlněné přikrývky a další lůžkoviny nejvyšší kvality, které vyrábíme ručně z vlny nakoupené od místních farmářů.

„Besky je šťastným koncem příběhu, který začal před deseti lety za devatero horami, v mých rodných Beskydech. Tehdy se ke mně doneslo, že majitel místní vlněné výroby Batex chce zavřít krám. Taková škoda! Rozhodla jsem se skomírající firmu koupit a zachránit. Pár let to trvalo, ale dnes máme přes 30.000 nadšených zákazníků z celého Česka a novou značku Besky, s níž míříme i do světa.“
Ing. Zuzana Bílková, majitelka firmy

Naše výrobky

Naše výrobky vypadají jako běžné peřiny či polštáře, ale liší se vyšší kvalitou zpracování a samozřejmě výplní. Nejsou v nich žádná dutá vlákna z umělé hmoty, jen šetrně vypraná a učesaná vlna z beskydských oveček — nejlepší přírodní materiál, který v zimě hřeje, v létě chladí a je ideální pro děti, alergiky i astmatiky. Navíc krásně voní a vyzařuje energii života.

Vlna je mimořádně trvanlivá. Nemusíte ji prát, a přesto vydrží při správném zacházení až desítky let. Vlněná přikrývka je 100% přírodní, recyklovatelný produkt, který nezatěžuje životní prostředí a ještě k tomu podporuje ekonomiku regionu, z nějž pochází.

O nás

Besky je nový název tradiční beskydské manufaktury Batex na vlněné přikrývky a lůžkoviny.
Výroba funguje nepřetržitě od roku 1992 a navazuje na dlouholetou historii rukodělného zpracování vlny v podhůří Beskyd.

Zuzana Bílková

Manufakturu koupila v roce 2010 od původního majitele a zakladatele pana Bači. Krátce po vysoké tak odešla ještě ve zkušební době z prvního zaměstnání a začala podnikat s původními zaměstnanci ve výrobě, o které zprvu nevěděla takřka nic. Firmu zmodernizovala a přestěhovala do větších prostor, aby mohla zvýšit kvalitu i produkci. V roce 2014 byla oceněna jako Živnostník roku Moravskoslezského kraje, v roce 2018 pak dokonce jako česká Žena roku v kategorii Byznys. Žije v Beskydech s partnerem, dcerami Agátkou a Sárou, miluje hory a svoje vlněné podnikání.

Prodejna

Výrobky Besky můžete kromě e-shopu zakoupit i na naší značkové prodejně ve Frýdku-Místku, kde si je můžete také osahat a přivonět. Většinu rozměrů máme skladem, nicméně pokud byste měli zájem o výrobu luxusních přikrývek na míru nebo chtěli udělat větší objednávku nad 50 tisíc Kč, je lepší se domluvit předem a Zuzka jako majitelka firmy se vám ráda bude věnovat osobně. Prodejna je otevřena v pracovních dnech od 8 do 14:30 hod.

Zpracování a výkup vlny

Ovečky, máte? A stříháte, stříháte? Spolupracujeme s desítkami chovatelů a farmářů z Beskyd a okolí. Rádi vlnu vykoupíme i od vás, nebo ji s vámi vyměníme za hotové výrobky s pěknou slevou. Výkup nicméně neprobíhá celoročně, proto si dodávku vlny raději domluvte vždy předem.

Prohlídky

Jedna věc je spát jako v bavlnce, a úplně jiná zažít, jak se taková přikrývka vyrábí, nebo si to dokonce vyzkoušet. Skupinové návštěvy a zájezdy mají u nás dveře otevřené — nové prostory manufaktury jsou záměrně navrženy tak, že z prodejny je vidět přímo do výroby, a rádi vás provedeme. Zájem je velký, návštěvu si proto prosím domluvte předem.