Hanka Zemanová o Besky v knize Rytmus roku

Hanka Zemanová zvěčnila naši beskydskou manufakturu na vlněné přikrývky a lůžkoviny v nové knize Rytmus roku:

„Představte si mou radost, když jsme úplně náhodou během letní dovolené v Beskydech objevili tradiční manufakturu Besky, která vlnu vykupuje od místních chovatelů ovcí (dokonce i tak malých jako jsme my) a z vyčištěné vlny vyrábí úplně přírodní přikrývky a polštáře.

Měli jsme štěstí, že nás hned majitelka Zuzana Bílková provedla celým svým vlněným královstvím. Muži byli fascinováni starými stroji, my ženy hebkostí a jemností vlny. Zuzka manufakturu koupila v době, kdy ji chtěl její původní majitel zavřít. Lidé prý už místo vlny chtějí jen módní přikrývky z tzv. dutého vlákna. Zuzka tomu nevěřila. Nechala si staré stroje a svou mladou energii vložila do rozvoje výroby a osvěty o tom, jak příjemné a zdravé je, když jsme v noci zachumláme do čisté vlny.

Pro ty z vás, kteří okusili merino oblečení je ten pocit snadno představitelný. Rozdíl oproti dutému vláknu je asi takový, jako když srovnáte merino tričko s rádoby funkčním, čistě umělým tričkem. Nebo jako když porovnáte jídelní stůl z masivního dřeva s tím z dřevotřísky, poctivé máslo s margarínem, umělé vanilkové aroma s vanilkovým luskem. Žádná umělá náhražka, žádný umělý materiál se neblíží k dokonalým vlastnostem jakýmkoli produktům z přírody.“

Moc Hance děkujeme za milá slova v krásné knize ❤️

banner_BeskyZemanova_1200x628_v6