Besky newsletter #3 — Nové dvoulůžkové a zesílené vlněné podložky na matraci

Drazí přátelé a zákazníci Besky ❤️

Velkou novinkou naší malé beskydské manufaktury jsou zesílené a dvoulůžkové vlněné podložky.

Kdyby mi před rokem někdo řekl, že právě ony se stanou jedním z našich top produktů, nevěřila bych tomu. Začalo to přitom nevinně…

Vlněná podložka (někdy též zvaná svrchní matrace, topper či lidově čabraka) je naprosto fantastická věc. Spaní bez ní si už vůbec nedokážu představit. Většina lidí ale tyto podložky na matraci vůbec nezná, proto jsem se rozhodla natočit o nich loni v listopadu krátké video.

A to video má k dnešku už přes 300.000 shlédnutí!

Po zveřejnění videa následovala vlna zájmu a z přehlížených podložek je najednou bestseller.

Ještě zajímavější je ale odezva od zákazníků, kterým podložka změnila spánek a život k lepšímu:

  • Dotek přírody — Ovčí vlna všitá do jemného do kvalitního neklouzavého flanelu ze 100% bavlny vylepší vlastnosti libovolné matrace přidáním čistě přírodní vrstvy. Spíte v něžném objetí přírody.
  • Respekt k matraci — Podložka navozuje pocit měkoučkého pelíšku, ale zároveň respektuje výchozí vlastnosti matrace a roštu postele, jako je tvrdost, průhyb, prodyšnost, pěnová paměť atd.
  • Úspora peněz — Celkový zážitek ze spaní na podložce je tak ohromující a příjemný, že prakticky eliminuje potřebu kupovat drahé a těžce dostupné přírodní matrace, které stojí i vyšší desítky tisíc.
  • Celoroční komfort — Díky jedinečným vlastnostem ovčí vlny vytváří podložka báječně útulné mikroklima, kdy jednak izoluje chlad zezdola a zároveň pomáhá odvádět horko i vlhkost od těla.

Tady je pár tipů k nákupu:

Krásný začátek jara vám přeje z Beskyd,

Zuzka Bílková
majitelka manufaktury Besky na vlněné přikrývky a lůžkoviny
Besky.cz

Další výrobky Besky na videu

Do natáčení krátkých videí jsme se pustili i proto, že je na nich krásně vidět celý výrobek a to pak hodně usnadňuje výběr na eshopu.

Podívejte se třeba na představení naší klasické přikrývky Besky Grunt — největšího bestselleru Besky:

Nebo tady na srovnání 4 vlněných přikrývek Besky Grunt — od lehké po extra teplou:

Další nová videa:

Krásná práce s Hankou Zárubovou

Tenhle projekt jsme si snad vysnily. Výstava Krásná práce představuje kolekci, která vznikla v kooperaci špičkových českých řemeslníků s renomovanými českými designéry a my máme tu obrovskou čest být její součástí.

Propojením úžasné designérky Hany Zárubové, která hned dvakrát získala ocenění oděvní designér roku Czech Grand Design, s naší manufakturou na vlněné lůžkoviny vznikl kabát pro chvíle doma. Hanka k nám přivezla jeden ze svých ikonických střihů kabátů a módní návrh propojila s principy prošívání našich vlněných přikrývek. Její střihová preciznost si náramně ladila s řemeslnou obratností našich švadlenek. Byla to krásná společná práce, ba co víc, byl to hotový tvůrčí koncert!

A dnes už je jasné, že jsme si s Hankou nenotovaly naposled.

Naše společné dílo — kabát pro indoor život, který má hned několik variant nošení a použití — bylo vystaveno do konce listopadu v pražské Galerii 1 kousek od Václavského náměstí a nyní prezentuje tradici českého řemesla v galeriích po celém světě.

Moc děkujeme Kláře Hegerové za založení projektu, který posouvá hranice řemesel a lidového umění směrem k současnému designu. Hana Zárubová + Besky = Krásná práce

Krásná práce

Častý dotaz: Je vlna alergen?

Stručná odpověď: Není ❤️

Delší odpověď ke kávě:

Mýtus, že ovčí vlna způsobuje alergii, je celkem rozšířený. Dávno už se nezakládá na pravdě, ale jeho kořeny leží ve vzdálené minulosti.

Historicky se totiž vlna čistila, ošetřovala a barvila průmyslovými chemikáliemi, které v ní zanechávaly stopy alergenů jako formaldehyd či chrom.

Od této praxe se časem zcela upustilo. Vlna se dnes pere a zpracovává šetrnou přírodní cestou, takže v ní nezůstávají žádná škodlivá rezidua. A vlna jako taková alergenem není.

Rozsáhlá kritická analýza předchozích 100 let vědeckých a medicínských studií došla v roce 2017 k jednoznačnému závěru, že vlna a vlněný tuk lanolin nezpůsobuje žádné alergické reakce. Shrnutí najdete na webu respektované organizace Woolmark.

Jediný kožní problém, který moderně zpracovaná vlna prokazatelně způsobuje, je tedy mechanické podráždění, tj. dobře známý efekt kousavého svetru.

Podráždění způsobují velmi hrubá vlněná či textilní vlákna s tloušťkou nad 30 mikrometrů, a to se samozřejmě netýká vlněných lůžkovin (kde je vlna všitá do povrchové bavlny) ani oblečení ze superjemné a ultrajemné vlny, jako je Merino.

Šetrně zpracovaná ovčí vlna a moderní lůžkoviny, které z ní v Besky vyrábíme, tedy nevyvolává žádné alergie.

Díky svým jedinečným vlastnostem je navíc vlna přirozeně nehostinná vůči roztočům. I proto jsou vlněné přikrývky a polštáře obrovsky oblíbené mezi alergiky — stejně jako oblečení ze superjemné Merino vlny, které prokazatelně napomáhá léčbě chronických kožních onemocnění.

Podrobné vysvětlení najdete ve zmíněné analýze Debunking the Myth of Wool Allergy: Reviewing the Evidence for Immune and Non-immune Cutaneous Reactions (ke stažení v PDF).

Poděkování: Odbornou radu a konzultaci nám laskavě poskytl vynikající alergolog MUDr. Radim Dudek z alergologické ambulance Atopie.cz a Odborného léčebného ústavu Metylovice.

Beskydské tipy

Beskydské výhledy se nikdy neomrzí. Je v nich mnohem víc, než se na první pohled zdá:

Kontakt s přírodou a přírodními materiály se nedá ničím nahradit. Horský vzdoušek, uklidňující zeleň, sluníčko, vůně lesa, ten hřejivý pocit, když se po návratu z procházky či výletu večer zachumláte do vlněné přikrývky… To všechno jsou naprosto esenciální vjemy, které naše tělo vnímá na mnoha úrovních a prospívají jeho zdraví. Proto má smysl vystavovat se jim co nejvíc, na výletě i doma v posteli.

Následující fotka Adama Mojžíška je z lokality Horní Mazák. Pro běžného turistu jde o netušený kout poblíž turistické magistrály na Lysou, pro horolezce jedno z nejoblíbenějších lezeckých míst v této části Beskyd. Je odsud dechberoucí výhled do údolí Ostravice s nadvládou Smrku, za kterým cíleně jezdí i TOP fotografové Beskyd. Na suťovisku pod skalou stojí horolezecká chata Tatranka s historií od roku 1957.

Horní Mazák

Naše další tipy:

Radhošť
Radhošť na fotce Michala Šofera

Děkujeme, že jste přeladili na naši vlnu! ❤️

Besky — vlněné přikrývky z hor