Lyžování v Beskydech — podle Besky

Není náhoda, že hřejivé vlněné přikrývky a polštáře šijeme právě v Beskydech. U nás je totiž zima tuhá, dlouhá a pořádná. Jen co nasněží, vytáhnou beskydčani lyže, běžky, skialpy, snowboardy, děti boby, sáně a kluzáky — a jde se na věc!

Naše manufaktura Besky na vlněné lůžkoviny sídlí v podhůří, takže na hory to máme coby sněhovou koulí dohodil. No a protože k nám na prodejnu jezdí spousta zákazníků, kteří mají do hor také namířeno, sepsali jsme pro ně (a pro vás) 11 tipů na beskydské ski areály + 1 bonusový:

1. Ski areál Bílá

Lyžařský resort na Bílé je jednoznačně nejznámější a nejnavštěvovanější v celých Beskydech, sázka na jistotu! Může za to idylická poloha v údolí horských lesů centrálních Beskyd ve spojení s pestrou nabídkou sjezdovek. Matadoři sjezdového lyžování milují sjezdovku č. 1, kde se pořádají mezinárodní závody a trénují zde reprezentanti ČR v alpském lyžování. Modré sjezdovky uspokojí všechny rodiny s dětmi. Pro začínající „lyžníky“ je hned vedle hotelu Bauer v provozu největší dětský lyžařský park na Moravě. Milujete běžkování až do noci? V obci Bílá najdete 2kilometrový osvětlený běžecký okruh.

ski-areal-bila

Foto: Ski areál Bílá

2. Ski areál Mezivodí 

Když nedaleký ski areál Bílá většinou praská ve švech, zde bývá volněji a nemusíte tak dlouho čekat na vlek. Díky své poloze v kombinaci s umělým zasněžováním tu bývají výborné sněhové podmínky po celou sezónu (prosinec–duben). Hned pod sjezdovkou se můžete občerstvit, zahřát nebo rovnou ubytovat v penzionu Ledovec.

ski-mezivodi

Foto: Ski areál Mezivodí

3. Ski areál Palkovice 

Lyžovačka doslova „za rohem“. Co je malý, je prý hezký – a to palkovický svah určitě je. Nehledejte tady podněty přebujelý ski areál, ale prostě příjemnou příměstskou sjezdovku. Vlastně dvě. Ta malinká má 230 m, velká o 170 m víc. Začátečníci tu mají dveře otevřené. A až budete mít zimních radovánek dost, zkuste hřejivou náruč restaurace hned pod sjezdovkou.

Aktuální poznámka: Tento ski areál není výjimečně pro sezonu 2023 otevřen.

ski-areal-palkovice

Foto: Ski areál Palkovice

4. Ski areál Malenovice

V malenovickém středisku si návštěvníci často pochvalují přístup majitelů, milovníků hor, kteří tu dělají všechno pro to, abyste se sem pravidelně rádi vraceli. Místo je výjimečné svým přenádherným výhledem na Královnu Beskyd – Lysou horu. Sjezdovky uspokojí náročné lyžaře i začátečníky; užijete si tu strmého Mamuta, relaxační Vyhlídku, modrou Kombi nebo Školáka pro dětičky. V penzionu Chata Pod Lysou pak najdete veškeré potřebné zázemí s poctivou kuchyní.

ski-areal-malenovice

Foto: Ski areál Malenovice

5. Ski Park Gruň

Ski areál na Gruni láká na lyžovačku bez čekání. Možná proto, že když opravdu napadne, dostanete se sem pouze s nasazenými řetězy, což mnohé odradí. Upravují se tu 3 tratě o celkové délce bezmála 4 km, na dvou z nich se konají závody v alpských disciplínách. K duhu jistě přijde i výborně vybavená půjčovna lyží, kde si můžete vyzkoušet i modely pro slalom a obří slalom. Horký tip: co takhle rovnou z lyží skočit do koupacího sudu?

ski-areal-grun

Foto: Ski Park Gruň

6. Ski areál Karolinka

Hlavní kilometrová sjezdovka patří k nejdelším a nejrozmanitějším v CHKO Beskydy. Je dostatečně široká pro milovníky oblouků a najdete na ni prudší i mírnější pasáže. Nechybí ani večerní osvětlení v celé své délce. Na Karolince je také v provozu v Beskydech proslulý snowpark, kde si v duchu hesla ride for fun užijete různé překážky, bedny, raily a skoky. 

ski-karolinka

Foto: Ski areál Karolinka

7. Ski centrum Kohútka

Lyžařské středisko si hoví v moc pěkném koutu Moravy, na hranicích se Slovenskem, s nadmořskou výškou přes 900 m. Najdete tu snad všechny druhy sjezdovek – je jich hned 10! Jedná se o první areál ve Zlínském kraji, kde byla zprovozněna čtyřsedačková lanovka. Lidí tu bývá opravdu plno, ale za kvalitou se holt rádo vrací.

ski-kohutka

Foto: Ski areál Kohútka

8. Ski areál Biocel Zlatník

Na Zlatníku to lidi mají rádi. Je to areál pro srdcaře, co zbožňují domácké prostředí, rodinnou a pohodovou lyžovačku. Majitelé usměvaví, vtipní a velmi ochotní, takže si je snadno zamilujete. Místní vyhřívaný bufet na jedničku s hvězdičkou. Aktuální dění na svahu sledujte na řádně spravovaném Facebook profilu.

ski-areal-zlatnik

Foto: Ski areál Biocel Zlatník

9. Ski areál Rališka

Rališka je nejoblíbenější ski areál na Horní Bečvě. Jde sice o menší středisko, ale se vším, co je potřeba. Těšte se na moc pěkný kopec se 4 sjezdovkami, dvojsedačkovou lanovku, dětský vlek, večerní lyžování, bufet přímo pod sjezdovkou… Napadlo vás někdy, jaká všechna práce stojí za dobře upraveným svahem? Na Rališce si můžete zakoupit až hodinovou jízdu rolbou a seznámit se s prací profi rolbaře. Po tomto zážitku se budete na sjezdovky dívat novou optikou.

10. Ski areál Razula

Chcete se naučit lyžovat? Na Razule a sjezdovce Horal se o vás postarají zkušení instruktoři. Zdejší lyžařskou školu využívají nejen děti, ale i lyžováním dosud nepolíbení dospělí; pro děti tu mívají v provozu velmi oblíbený pojízdný koberec. Tento špičkově vybavený areál se také může pochlubit jedním z nejmodernějších vleků zvaným Doppelmayr, kterými disponují alpská střediska. Až si budete chtít odpočinout od přeskáčů, určitě vyzkoušejte snowtubing – adrenalinovou jízdu na nafukovacích člunech sněžným korytem.

11. Ski areál Soláň

Lyžařský areál na Soláni má více než 30letou tradici a patří k největším na Vsetínsku. Upravuje se tu 6 propojených sjezdovek různých obtížností a každý si tak přijde na své. Velmi oblíbená je červená kilometrová sjezdovka FIS nebo modrá a pěkně široká Turistická (FIS). Milovníci adrenalinu můžou zamířit na černou sjezdovku Kamikaze.

12. Bonusový tip: Dřevěné lyže Four Oaks Skis

Viktor Polášek vyrábí v Beskydech pod značkou Four Oaks Skis ty nejkrásnější skialpové lyže, jaké kdy svět spatřil — kvalitně opracované beskydské dřevo doplňuje už jen vázání. Jednotlivé modely mají také okouzlující nářečné názvy jako Grapa či Kotar, no prostě krása nesmírná! Viktorovy originální výrobky mají mezi lyžaři velký ohlas. Oblíbili si je příznivci skialpinismu a psal o nich například Forbes nebo Finmag. Four Oaks Skis je další úžasný přírodní výrobek z Beskyd.

fouroaksskis

Foto: Four Oaks Skis

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: