Přinášíme vám kompletní rozhovor z nového čísla časopisu Heroine.
Zuzana Bílková z Besky:
Vlněnou přikrývkou něžně proti globalizaci
Zuzana Bílková udělala krátce po vysoké něco, čím překvapila všechny v okolí. Místo budování kariéry ve firmě dala přednost záchraně skomírající manufaktury na vlněné přikrývky a lůžkoviny v beskydských Palkovicích, kde vyrůstala. Za malé peníze půjčené od rodičů ji koupila od původního majitele, zmodernizovala a dnes ji provozuje pod vyhlášenou značkou Besky. S firmou získala řadu ocenění, od prvenství v Živnostníkovi roku, přes titul Žena roku, až po loňské vítězství v soutěži Český Goodwill v kategorii Tradice. Zaměstnává takřka výhradně ženy, kterých dnes v Besky pracuje už devět.
Vyrábět něco fyzického, co slouží lidem, je snem mnoha žen. Žijete vy svůj sen?
Určitě. Sama sice přímo nešiju, ale obrovsky mě naplňuje rozvíjet Besky jako firmu, aby vše fungovalo a každý v ní mohl dělat práci, která má smysl. Podnikání ovšem není procházka růžovým sadem. Spíš je to takový vytrvalostní víceboj.
Co byste tedy poradila ženám, které chtějí ve výrobě začít podnikat?
Ať nehledí na obecné motivační rady a příručky. Každý obor je jiný. Já třeba jsem vystudovala systémové inženýrství a výrobky manufaktury jsem znala už od dětství, ale o výrobě jako takové jsem nevěděla nic. Musela jsem nejdřív pochopit, co se v ní děje, a dělat změny, které manufakturu neohrozí a naopak posílí.
A šlo vám to?
První kroky se přímo nabízely. Dílnu jsem koupila v roce 2010 a nebyl v ní internet ani telefon. Zákazníci chodili buď osobně nebo posílali objednávky faxem do sousední pálenice. Takže jsem pořídila mobil, počítač, rozjela eshop, začala jezdit na trhy a dělala změny, které nebyly drahé a jejich přínos byl v podstatě jistý. Tenhle přístup mi ovšem nevštípila škola ani rodina, spíš jsem ho nasála už jako náctiletá holka hraním budovatelských strategií. Jsem chodícím důkazem, že počítačové hry jsou k něčemu dobré.
Takhle to zní docela jednoduše…
Zní, ale nebylo. Zrovna tou dobou zaplavily český trh levné přikrývky z dutých vláken za pár stovek. Přírodní výrobky jako ty naše nebyly ještě vůbec v kurzu a zákazníci hleděli hlavně na cenu. Konkurence v lůžkovinách byla a je pro nás, malé lokální výrobce, hodně tvrdá. Abychom obstáli, musíme být v něčem lepší, protože zákazníci chtějí za své peníze jen to nejlepší. V tom je zase trh férový.
V čem jsou tedy vlněné přikrývky a polštáře lepší než ty z dutých vláken?
Skoro ve všem, s výjimkou ceny. Přikrývka z dutých vláken je v podstatě jen hromádka laciného plastu. Ten je produktem petrochemického průmyslu a typicky pochází z ropy coby primární suroviny. Geniálně tuhle drsnou pravdu vystihuje slogan respektované oděvní organizace Woolmark: Noste vlnu, ne fosilní paliva. Vlněné přikrývky mají ovšem i další přednosti dané unikátními vlastnostmi ovčí vlny. Vlněná vlákna jsou pokryta vlněným tukem lanolinem, který dokáže absorbovat spoustu tělesné i vzdušné vlhkosti, a přesto je vlna stále suchá na dotek. Duté vlákno ani běžné peří tohle neumí.
Je pak spánek spánek pod vlněnou přikrývkou v něčem jiný?
Ten rozdíl je dramatický a většina lidí si jej uvědomí hned první noc. Už když přikrývku či polštář vybalíte, krásně voní novou vlnou, která je vypraná v šetrné mýdlové lázni. Díky absorpci vlhkosti vytváří vlna tzv. suché teplo. To znamená, že v zimě hřeje a v létě zase odvádí vlhkost a horko od těla. Vlněná přikrývka vytváří kolem těla optimální mikroklima, díky kterému se cítíte příjemně a dobře. Správně zpracovaná vlna je měkká na dotek. Ten v Besky umocňujeme i výběrem jemných a splývavých povrchových látek. Vlněné lůžkoviny tedy vypadají na první pohled jako ty z dutých vláken, ale spí se pod nimi úplně jinak.
Zmínila jste cenu jako faktor, kolik taková přikrývka stojí?
Není drahá. Naše nejprodávanější vlněná přikrývka Besky Grunt stojí kolem 5 tisíc včetně dopravy. Vlna je extrémně trvanlivá a při správném zacházení ji není třeba prát, takže zákazníkům slouží přikrývky klidně až desítky let. My je vyrábíme od roku 1992, prodali jsme jich už desítky tisíc a dále je vylepšujeme. Nabízíme prodlouženou, dvoulůžkovou, lehkou i teplou variantu. Všechny jsou celoroční, typ si zákazníci vybírají podle svých potřeb. Někdo spí ve vytopené městské ložnici celý rok jen pod lehkou přikrývkou. Jiný zas dává přednost objemné přikrývce a ještě si dá pod sebe na matraci naši vlněnou podložku.
Můžeme výrobky Besky někde vidět?
Naše manufaktura dnes funguje velmi podobně jako zavedené řemeslné dílny ve francouzské Provenci nebo italském Toskánsku. Neprodáváme prostřednictvím obchodní sítě, ale zákazníci chodí buď osobně nebo si nakupují přes náš eshop Besky.cz, kde také najdou názorná videa. Návštěvníků je spousta. Sídlíme ve Frýdku-Místku, kde máme i firemní prodejnu. Nákup je tak možné spojit s prohlídkou. Jezdí k nám i zájezdy, pro které je návštěva dílny zážitkem. Některé naše stroje jsou staré i sto let. Přímo na místě také vykupujeme vlnu od místních chovatelů a farmářů. Ti se k nám sjíždějí ze široka daleka, protože pro vlnu často nemají jiné využití ani kupce.
Jak to? O surovou vlnu není zájem?
Dá se to tak říct. Vlna se k nám do Česka dováží ve velkém už zpracovaná a místní zpracovatelský průmysl proto uvadá. Například na Slovensku, které je kulturou bačů a oveček proslulé, dnes už snad nefunguje žádná větší prádelna vlny. Dovoz vlny ze Zélandu a odjinud není špatný, pokud jde o merino vlnu, z níž se pak vyrábí oblečení. Odrazuje ale místní chovatele, kteří pro vlastní vlnu nenacházejí odbyt. Právě tomu se v Besky snažíme předejít a vlnu od nich vykupujeme za férovou cenu. Beru to jako takovou něžnou formu boje proti přílišné globalizaci našeho odvětví. Beskydská vlna je pro lůžkoviny ideální, není důvod ji dovážet. Díky ní můžeme vyrábět produkt z lokálních zdrojů, který je 100% přírodní, recyklovatelný, neubližuje zvířatům a ještě podporuje místní ekonomiku. Pomáhá také udržovat kulturní krajinu Valašska, kde byly nezalesněné kopce a louky tradičně spásány právě stády oveček.
Může řemeslná tradice, kterou udržujete, obstát v moderni době?
Jsem o tom přesvědčena. Nejsem ale romantik a vím, že v řemeslné výrobě jsou inovace nutné, jinak by tradiční řemesla zanikla. V Besky se držíme osvědčených postupů a zároveň investujeme do nového vybavení, které tu funguje bok po boku stařičkých strojů. Díky tomu můžeme šít řemeslně dokonalejší výrobky a dokonce luxusní řadu Premium ušitou ze 100% biobavlny v barvě šampaňské béžové. Ta to dotáhla až do tištěného Forbesu a nadchla i nejnáročnější zákazníky z ciziny. Většinu produkce dnes prodáváme online a já sama se snažím na videích ukazovat, jak jsou vlněné lůžkoviny krásné.
Přednosti vlněných přikrývek
- Celoroční užití — vlna v zimě hřeje a v létě odvádí vlhkost i horko od těla
- Řemeslné zpracování — vynikající kvalita ruční práce v sehraném ženském týmu
- 100% přírodní — ekologický a recyklovatelný produkt z místních zdrojů
- Vhodná pro alergiky i astmatiky — vlna není alergen, nepráší a neuvolňuje těkavé látky
- Dlouhá životnost — přikrývky nemusíte prát, přesto vydrží při správném zacházení až desítky let
Besky je tradiční beskydská manufaktura na vlněné přikrývky a další lůžkoviny nejvyšší kvality, které vyrábí ručně z ovčí vlny nakoupené od místních farmářů.
Výrobky manufaktury najdete v eshopu Besky.cz nebo na prodejně ve Frýdku-Místku.