Besky newsletter #1 — Děkujeme, že jste přeladili na naši vlnu!

Milí přátelé a zákazníci Besky ❤️

Vítejte u historicky prvního newsletteru z naší beskydské manufaktury!

Protože jste při nákupu v našem eshopu Besky.cz vyjádřili souhlas se zasíláním novinek, rádi vám je budeme jednou za čas posílat. Odběr můžete samozřejmě kdykoli odhlásit přes odkaz v patičce. Nicméně věřím, že to neuděláte a naše občasné tipy vám přijdou vhod.

Vždycky, když se mě někdo zeptá, co je naše manufaktura zač, napadne mě srovnání s rodinnými řemeslnými dílnami v Toskánsku či francouzské Provence. Ty totiž také často vyrábí jeden hlavní produkt vylepšovaný po generace, z místních surovin a s vysokým podílem řemeslné práce. A ten produkt je často spojený s kulturní historií té či oné krajiny.

Úplně stejné je to s Besky, vlněnými přikrývkami a Beskydami. Výrobky z ovčí vlny mají v našem kraji mnohasetletou tradici a jeho osídlení se táhne tisíce let do minulosti. Je to kraj, který patří k nejoblačnějším a nejdeštivějším v Česku. Místní lidé ale ustojí všechno, aniž by ztráceli svůj rázný humor a nadhled. A vlněné přikrývky jim k tomu vydatně pomáhaly a pomáhají.

Ovčí vlna pracuje s vlhkostí tak fantasticky, že vytváří dokonalý spací komfort, ať je zima, vlhko a deštivo, nebo naopak horko a potí se sám spáč. Výsledkem je vždy ideální rovnováha.

Rovnováha, vlídnost a mírnost je ostatně typická jak pro ovečky, tak pro celý náš kraj. Vyzdvihoval ji místní rodák Leoš Janáček a milují ji všichni, kdo do Beskyd jezdí dnes. Možná k nám letos v létě zavítáte i vy a my pro vás máme hromadu cestovatelských tipů, které najdete níže.

Krásné léto vám přeje z Beskyd,

Zuzka Bílková — majitelka beskydské manufaktury Besky na vlněné přikrývky a lůžkoviny
Besky.cz | Besky.cz

Nové lehké dvoulůžkové vlněné přikrývky

Věděli jste, že vlněné přikrývky jsou ideální na léto?

Ovčí vlna snadno odvádí vlhkost od těla a tvoří nesmírně příjemné suché mikroklima, které vám dodá klidný spánek i v nadcházejících horkých letních dnech.

Efekt je ještě více patrný u dvoulůžkových přikrývek, kde vlna vytváří perfektní teplotní komfort pro každého z obou spáčů. V naší manufaktuře jsme se proto na lehké dvoulůžkové vlněné přikrývky před tímto létem více zaměřili. Výsledkem jsou hned tři novinky v naší nabídce:

Všechny naše přikrývky jsou samozřejmě celoroční a jejich kompletní sortiment najdete v eshopu.

3 letní novinky z Besky

Hora beskydských tipů pro výletníky

Chcete navštívit a zažít Beskydy na vlastní kůži? Nebo je už znáte a toužíte objevit nová místa, která vás okouzlí? Pak vás zaručeně nadchnou naše tipy pro cestovatele a výletníky, které dáváme k dobru na cestu zákazníkům, kteří navštíví naši manufakturu a prodejnu. Stačí si vybrat:

Skála Horní Mazák (foto Adam Mojžíšek)
Skála Horní Mazák v Beskydech (foto Adam Mojžíšek)

Besky v novém Brocastu

V novém díle Brocastu s Robertem Vlachem nám udělalo radost nečekaně milé překvapení, kdy si s Adamem hned na začátku začali povídat o naší manufaktuře na vlněné lůžkoviny.

Pokud Brocast neznáte, rozhodně si jeden dva díly pusťte. Je to obrovský fenomén se sledovaností v milionech poslechů. Takové příjemné povídání o všem, jako když jdete s dobrými přáteli na večeři.

Nový Brocast s Robertem Vlachem

Hanka Zemanová + Besky = VL

Hanka Zemanová zvěčnila naši beskydskou manufakturu na vlněné přikrývky a lůžkoviny v nové knize Rytmus roku:

„Představte si mou radost, když jsme úplně náhodou během letní dovolené v Beskydech objevili tradiční manufakturu Besky, která vlnu vykupuje od místních chovatelů ovcí (dokonce i tak malých jako jsme my) a z vyčištěné vlny vyrábí úplně přírodní přikrývky a polštáře.

Měli jsme štěstí, že nás hned majitelka Zuzana Bílková provedla celým svým vlněným královstvím. Muži byli fascinováni starými stroji, my ženy hebkostí a jemností vlny. Zuzka manufakturu koupila v době, kdy ji chtěl její původní majitel zavřít. Lidé prý už místo vlny chtějí jen módní přikrývky z tzv. dutého vlákna. Zuzka tomu nevěřila. Nechala si staré stroje a svou mladou energii vložila do rozvoje výroby a osvěty o tom, jak příjemné a zdravé je, když jsme v noci zachumláme do čisté vlny.

Pro ty z vás, kteří okusili merino oblečení je ten pocit snadno představitelný. Rozdíl oproti dutému vláknu je asi takový, jako když srovnáte merino tričko s rádoby funkčním, čistě umělým tričkem. Nebo jako když porovnáte jídelní stůl z masivního dřeva s tím z dřevotřísky, poctivé máslo s margarínem, umělé vanilkové aroma s vanilkovým luskem. Žádná umělá náhražka, žádný umělý materiál se neblíží k dokonalým vlastnostem jakýmkoli produktům z přírody.“

Moc Hance děkujeme za milá slova v krásné knize!

Hanka Zemanová, Rytmus roku a Besky

Renesance tradičních řemesel v Besky

Ostrava je město razovite a krajske. O naší manufaktuře jsme si povídali na velkém setkání Patriotů Moravskoslezského kraje nedávno právě tam — a bylo to fajne jak cyp!

Video: Renesance tradičních řemesel v Besky

Přistálo v Messengeru

Nesmírně nás těší všechny vaše milé zprávy, komentáře a příběhy s našimi výrobky, které nám posíláte. S pokorou, radostí a laskavým svolením paní Vachutkové sdílíme jeden z nich:

Kristýna Vachutková na Messenger

Děkujeme, že jste přeladili na naši vlnu! ❤️

Besky — vlněné přikrývky z hor