Aktivní dovolená v Beskydech — aneb co můžete zažít při letní cestě do Besky

Milujete přírodu, pohyb i relax? Máme pro vás 16 neotřelých tipů pro aktivní odpočinek v Beskydech, který můžete spojit s návštěvou naší beskydské manufaktury na vlněné lůžkoviny a přikrývky Besky.

Tahle scéna se u nás opakuje v nejrůznějších obměnách každé léto:

Před naší Besky prodejnou ve Frýdku-Místku zastaví auto. Vystoupí žena a muž. Nakouknou dovnitř a už ve dveřích se usmívají, jako bychom byli staří známí. Naše vlněné přikrývky a polštáře viděli někde na internetu nebo v eshopu, nebo je dokonce i doma mají. Ale až teď měli cestu do Beskyd, kolem naší manufaktury. Všechno si prohlídnou, nakoupí, popovídají, kam mají namířeno, a poptají se i na pár tipů v okolí. Pak se rozloučí a zase jedou dál…

Milujeme tyhle návštěvy od lidí, kteří už vědí, kdo jsme a co děláme ❤️ Ze zkušenosti totiž víme, že sdílejí podobné hodnoty a mají rádi hory, přírodu a všechno z ní — zrovna jako my. Také jsme vypozorovali, že nejčastěji jde buď o rodiny s dětmi, nebo právě aktivní páry odněkud z města, které do Beskyd láká kombinace aktivní dovolené, neotřelých zážitků a odpočinku v lůně hor. Tento výběr tipů jsme sestavili speciálně pro ně i pro vás, pokud právě takovou dovolenou plánujete.

1. Přes Horečky na rozhlednu Velký Javorník

Oblíbená výletní trasa pro pěší turisty vede z Frenštátu pod Radhoštěm na nejvyšší horu Veřovických vrchů, Velký Javorník (918 m n. m.). Na jeho vrcholu stojí rozhledna, která v roce 2014 získala Cenu cestovního ruchu za nejlepší turistický produkt v Beskydech za rok 2013. Její stavitelé se inspirovali místní valašskou architekturou, takže dílo do krajiny perfektně zapadá. Z rozhledny je impozantní výhled na hřebeny hor, což je dostatečná náplast na bolavé nohy po výstupu – k rozhledně se jde serpentinami s převýšením 360 m! Kousek nad Frenštátem také budete procházet areálem Horečky, který se kdysi svým věhlasem blížil Pustevnám. Osobitý kolorit Horeček dotváří nebeský chodník v korunách stromů, moderní dřevěná zvonička Strážkyně Beskyd nebo lurdská kaple připomínající bunkr zapuštěný do svahu. Trasa má asi 11 km.

01-pres-horecky-na-velky-javornik
Foto: Ladislav Renner

2. Lašské pivní a vinné kúpele Štramberk

Po celodenní túře beskydskými horami přijde tato libůstka ve štramberském SPA vhod. Naložíte se do dubovomodřínové kádě a blahodárná lázeň s obsahem mořské soli, pivního či vinného extraktu vám rozvolní namožené svalstvo. Zatímco ze sebe louhujete únavu, můžete si vychutnávat místní vyhlášené kvasnicové pivo Trubač. V relaxačních radovánkách lze pokračovat i v místní solné jeskyni. Doslova třešničkou na dortu je pak posezení v kavárně s ochutnávkou štramberské speciality Ušatý dort®.

02-lasske-kupele
Foto: Spa Hotel Štramberk

3. Tandem paragliding: přelet nad Beskydami 

V Beskydech panují naprosto ideální podmínky pro paragliding. A tandemový paragliding je asi nejsnazší a nejzajímavější způsob, jak se proletět. V MAC škole paraglidingu mají špičkové piloty, kteří účinkovali i v pořadu televize Markíza, kde svezli známé herce z pořadu Partička. Podle počasí se nejčastěji vylétá z Ondřejníku nebo Velkého Javorníku u Frenštátu pod Radhoštěm. Budete startovat rozběhem z mírného svahu s již roztaženým padákem, postupně se odpoutáte od země a plynule naberete výšku. Let může být klidný, vyhlídkový. Pokud si to ale vaše dobrodružné srdce bude přát, pilot s vámi provede pár akrobatických kousků, což vám zaručeně zvýší tep.

4. Na koloběžkách z Pusteven

Pustevny jsou turistickým symbolem Beskyd. V sezóně zde bývají davy turistů, což sice nenahrává klidnému pobytu, ale obhlédnutí zdejších dřevěných útulen s rukopisem proslulého Dušana Jurkoviče zato stojí. Až se tímto lidově secesním skvostem oblažíte, u horní stanice lanovky si můžete zapůjčit terénní koloběžku. A hurááá dolů z horského sedla až do Ráztoky. 6 km po tzv. Knížecí cestě s převýšením 404 m se postará o prima zážitek. Koloběžku je dobré si předem rezervovat.

04-na-kolobezkach-z-pusteven
Foto:
Pustevny.cz

5. Aquapark Olešná Frýdek-Místek

K létu patří pořádná koupačka. Venkovní aquapark u přehrady Olešná s výhledem na panorama Beskyd vám to splní měrou vrchovatou. Mají tu 2 tobogány, velkorysou skluzavku, relaxační bazén s vodopádem a masážními tryskami, divokou řeku, houpací hrnec, vodní chrlič, vodní dělo a další bezva atrakce… Prostě vodní radovánky od rána do večera, až vám z toho narostou ploutve.

05-aquapark-olesna
Foto: Aquapark Olešná

6. In-line stezka okolo přehrady Olešná

U přehrady Olešná najdete kromě vyhlášeného aquaparku také vynikající in-line stezku. V délce 4,5 km kopíruje celou přehradu, má ideální hladký povrch a jsou z ní daleké výhledy na beskydské kopce. Na trase jsou i mírné kopečky, takže to chce mít zvládnutou techniku brždění. Pokud si nechcete brát vlastní brusle, hned vedle autokempu Olešná je půjčovna. Na jídlo se můžete zastavit v místní oblíbené Rybářské baště (z Besky je to kousek).

06-inline-stezka
Foto: Olesnafm.cz 

7. Lysohorská nej

Výstup na Lysou horu – nejvyšší horu Beskyd – je turistická klasika. Díky turistickým průvodcům z Frýdku-Místku ji ale nyní můžete zdolat netradičně. Se znalým průvodcem objevíte krásy Satinských vodopádů, poznáte nejstarší beskydskou hospůdku, zavítáte do běžně nepřístupných míst, poslechnete si řadu pověstí, kterými je mystická Lysá hora opředena, a mnoho dalšího. Za dobrého počasí vás na vrcholu „královny Beskyd“ odmění výhled do neuvěřitelných dálek, jednou ročně dokonce při západu slunce. Vstupné je 80 Kč a účast (či individuální termín) je nutné si domluvit předem přes kontakty uvedené na webu.

07-lysokohorska-nej
Foto: Jiří Janovský

8. Satinské vodopády

Vodopády na říčce Satině pod Lysou horou jsou nejznámější a nejnavštěvovanější vodopády v Beskydech. Skalnaté koryto Satiny, které je místy hluboké až 15 m, se považuje za jedno z nejdelších (1 km) a nejtypičtějších pro moravskou část Karpat. Uvidíte tu 1–3metrové vodopády, četné peřeje, kaskády a zajímavé skalní útvary zvané obří hrnce. Po hranici přírodní památky Vodopády Satiny vede zelená turistická trasa a Medvědí stezka.

08-satinske-vodopady
Foto:
Petr Beneš

9. U Veličků – nejstarší hostinec v Beskydech

Říká se, že kdo nebyl U Veličků, jako by nebyl v Beskydech. Tato malá útulná hospůdka pod Lysou horou je v nepřetržitém provozu už od roku 1825, kdy ji navštěvovali havíři těžící železnou rudu v okolí. Nečekejte zázraky a luxus, ale příjemnou knajpičku v dřevěnici s osobitým kouzlem. U dobrého moku a zaslouženého jídla na vás dýchnou staré časy.

09-u-velicku
Foto: Hostinec U Veličků

10. Beskydy na kole s průvodcem

Zákoutí Beskyd stojí zato poznávat i ze sedla kola. Ať už jste nadšeným MTB jezdcem nebo holdujete silničkám, vyplatí se najmout si průvodce z horského střediska Na Bílé. Ten vás vezme na výšlap na nejoblíbenější beskydské trasy. V nabídce jsou MTB cyklotúry či silniční cyklistika pro začátečníky a mírně pokročilé, pokročilé i experty. Typ, vzdálenost a obtížnost túry si nastavíte podle sebe.

10-beskydy-na-kole-s-pruvodcem
Foto: Horské středisko Na Bílé

11. Pasení ovcí na farmě Severka

Toužíte po klidu na beskydské samotě daleko od veškerého turistického dění? Vyzkoušejte si roli pasáčka ovcí a nechte se obejmout tichými pastvinami. Na farmě Severka vstanete se slepicemi, obléknete si pastýřský oděv a s pastýřskou holí v ruce začnete vyhánět své stádo na pastvu. Na čas strávený s ovcemi v horách budete dlouho vzpomínat. Pobyt je třeba objednat předem na čísle 737 409 552.

11-paseni-ovci-na-farme-severka
Foto: Farma Severka

12. Pulčínské skály

Pulčín je malinká a nejvýše položená vesnička na Valašsku. Díky své poloze téměř na konci světa a nedalekému skalnímu labyrintu odedávna přitahuje trampy a turisty. Pulčínské skály jsou největším skalním městem v moravské části Karpat. Alespoň kousek z nich si prohlédnete po naučné stezce Javornický hřeben. Ve středověku stával na vrcholu skal hrad Pulčiny, dnes ho připomínají pouze schody vytesané do skály. Na louce pod skalami je veřejné tábořiště, kde můžete legálně přenocovat pod hvězdami.

12-pulcinske-skaly
Foto: Robert Hlobílek

13. Lesní lázně v hotelu Čeladenka

Příjemné odreagování zažijete v útulných Lesních lázních hotelu Čeladenka. Při zakoupení privátního pobytu budete mít vířivku, Kneippův chodník, infrasaunu, finskou saunu a terasu nad potůčkem téměř v lese jen pro sebe. Unavené tělo vám rozmasírují zkušené masérky. Nutno rezervovat alespoň den předem.

13-lesni-lazne-celadna
Foto: Horský hotel Čeladénka Čeladná

14. Segway Sepetná

Pokud se vám Beskydami nechce toulat po svých, ani šlapat na kole, v hotelu Sepetná pro vás nachystali terénní dvoukolky Segway. Instruktor vás zaškolí do jednoduchého ovládání vozítka a vyrazíte s ním na hodinový okruh kolem Dřevjanky U Zbuja. 6 km dlouhá trasa vede přes sjezdovku Ski Malenovice a nabízí mnoho krásných výhledů do údolí a také na Lysou horu.

14-segway-sepetna
Foto: hotel Sepetná

15. Výlet k pramenům Bečvy

V bezprostředním okolí horského sedla Bumbálka pramení hned několik řek, proto se tato oblast považuje za hydrologickou střechu beskydských hor. Z parkoviště na Bumbálce jděte po červené trase k prameni Vsetínské Bečvy a od něj dále až na rozhlednu Čarták. Z rozhledny je bezvadný kruhový výhled na zalesněné kopce. Pokračujte dále po červené přes Třeštík s roztroušenými samotami a těsně pod vrcholem hory Vysoká odbočte na chodníček k prameni Rožnovské Bečvy. Po několika metrech se hrana velmi příkrého svahu zlomí a hluboko dole se ukáže dřevěná budka s pramenem. K ní vede cik-cak chodník lemovaný v celé délce řetězovým zábradlím – taková malá beskydská ferrata. Zpět na Bumbálku se můžete vydat stejnou cestou (8,5 km tam a zpět), případně si trasu o 5 km prodloužit po cyklostezce přes Ladův pramen.

15-vylet-k-pramenum-becvy
Foto: Petr Janeček

16. Kurzy předení a tkaní vlny na ekofarmě Valaška

Na rodinné ekofarmě Valaška vás přadlena a tkadlena Nika Krpešová zasvětí do tajů ručního předení vlny na kolovratu nebo tkaní na tkalcovském stavu. Vlna pochází z místních ovcí plemene Romney Marsh, je certifikovaná v bio kvalitě, jemná a lesklá, příjemná na pohmat – nekouše. Farmu najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Beskydech, na hřebeni Gruň-Bílý Kříž s výhledem na 4 nejvyšší vrcholy Beskyd a do údolí přehrady Šance. Noční obloha je zde plná hvězd, protože farma leží v samotném centru Beskydské tmavé oblohy.

16-kurzy-predeni-a-tkani-valaska
Foto: Nika Krpešová

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: