Přehrada Olešná a okolí — letní tip z Besky

Kousek za humny naší manufaktury se rozprostírá jedna z nejúžasnějších vodních nádrží na Moravě, milovaná plavci, rodinami i sportovci.

Pojedete-li někdy v teplých měsících do naší prodejny vlněných přikrývek a polštářů na adrese Palkovická 2284 ve Frýdku-Místku, přibalte si pro jistotu i plavky. Nebo aspoň chodecké hůlky či inline brusle. Nejenže vás rádi provedeme naší manufakturou a výrobou, ale pak se můžete i schladit nedaleko v čiré beskydské vodě.

Vodní svět nádrž Olešná je totiž z Besky coby šupinou dohodil. Tohle výstavní místo Frýdku-Místku se pyšní titulem Vítěz DestinaCZe 2019 v kategorii Česko jede. A rozhodně právem. V pohodě tu strávíte celý den a nebudete mít šanci se nudit: procházky, inline brusle, koloběžky, plavčení v přírodě i aquaparku, lodičky, velkolepé hřiště, nejlepší minigolf a mnohem víc.

Ve frýdecko-místecké kronice z roku 1964 se píše: Důležitým posláním nádrže bude rekreace všeho druhu. Přehrada byla zaměřena tak, aby se stala vzorovým příkladem skloubení vodohospodářské funkce s maximálně kvalitní rekreací u vody…

Přijeďte se osobně přesvědčit, jak se to městu povedlo.

Rekreační oblast Olešná hrdě hlásá: užívej ≈ relaxuj!

01stenlyp

Letecký pohled na přehradu Olešná. Foto: Stenly P..

Máš-li dlouhé chvíle, užij si vodní kratochvíle

V létě Olešná zažívá vrchol sezóny. Voda hraje prim ve všech aktivitách. Největším hitem je venkovní a krytý aquapark, který patří mezi největší v ČR; těšte se na tobogány, divokou řeku, skluzavky a další zážitkové prvky. Břehy, zejména od hráze po aquapark, mají spoustu pláží a přímo vybízejí k opalování a plavčení. Hned u autokepmu sídlí půjčovna šlapadel, pramic a paddleboardů JAPAsport.

Tip: Ověřte si aktuální stav vody v přehradě: Olešná–Místek, Olešná–Palkovice.

02stenlyp

Krytý a venkovní aquapark na břehu Olešné. Foto: Stenly P

Stezkou kol a kol, zaženeš všechen bol

Přehradu kolem do kola kopíruje 4,5kilometrová stezka, která je oblíbená u procházkomilů i sportovců všeho druhu. Pro svůj ideální hladký povrch ji vyhledávají hlavně inline bruslaři (každoročně se tu pořádá závod Inline24), kolečkové brusle vám půjčí v JAPA sportu.

Trasa je výborná i pro cyklonadšence, koloběžkáře a chodce, běžci mohou vyrazit na 5kilometrový okruh Mattoni freerun Olešná. Pokud jdete po svých s malými dětmi, zkuste kratší procházku (cca 2,5 km) od parkoviště Olešná přes hráz k dětskému hřišti u aquaparku a zpět; pokocháte se nejatraktivnější částí celého okruhu, děti si zařádí, smočí nohy a vy se alespoň trochu projdete.

03stenlyp

Pohled od hráze k půjčovně šlapadel a restauraci Rybářská bašta. Foto: Stenly P

Zážitkové hřiště, pro dospěláky i sviště

Na pláži pod letním aquaparkem je v provozu velké hřiště v duchu pirátského světa. Nejmenší se mohou těšit na různé průlezky, houpačky a pískoviště. Odrostlejší pak na lanové sítě, rotační kládu, balanční prvky, houpací lana či lanovou dráhu. Fitness část přijde vhod příznivcům workoutu. Vstup na hřiště je zdarma a v létě je otevřeno do 20.00 hodin.

04visitfm

Zážitkové hřiště pod letním aquaparkem Olešná. Foto: VisitFM.cz

Kdo pohodu volí, máchá golfovou holí

U krytého aquaparku si rozhodně zajděte zahrát minigolf. Tohle Adventure golfové hřiště se na Googlu koupe v samých superlativech: Nejhezčí minigolfový areál! … Perfektně udělané! … Naprosto boží! … Skvělý stav i po 2 letech! … Majitelé opravdu umí! … Takhle se to má dělat! … Vlastně se jedná o klasické golfové hřiště, ale zmenšené do velikosti minigolfových jamek. Terén zpestřují různé vyvýšeniny, dolíky, boule či jezírka. Čeká tu na vás 18 jamek; nejlepší místní hráč je zvládl na 40 úderů, což jsou téměř 2 údery na jamku. Uděláte nový rekord?

05adventure

Adventure golf na Olešné. Foto: Adventure golf Olešná

Po sportu zvláště, posedět v hospůdce či baště

U přehrady je hned několik možností, kde dočerpat síly dobrým jídlem. Místní si chválí hlavně Hospůdku U Toma s velkou zahrádkou a bowlingem navíc. Na protilehlém břehu je svérázná Rybářská bašta, vhodná spíše na siestu u vody s párkem a křenem, ale i tenhle způsob má říz. Holdujete sladkému? Pak byste si neměli nechat ujít Jadranskou zmrzku. No a pro kávomilce je tu oblíbené KOLMO kafe.

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: