Advent, Vánoce a zima v Beskydech — podle Besky

Už vyhlížíte Vánoce a rozvolnění nejrůznějších omezení? Tak právě pro vás máme 16 úžasných tipů, co všechno můžete zažít o adventní době a přes zimu v našich krásných Beskydech.

Některá místa mohou mít nyní dočasně omezený provoz či kapacitu, proto určitě doporučujeme domluvit si návštěvu předem nebo se aspoň emailem či telefonicky dotázat na aktuální otvíračku. 

Podobně jsme na tom ostatně i my v Besky — prodejnu jsme dočasně uzavřeli v důsledku vládních nařízení, ale naše manufaktura na vlněné přikrývky a lůžkoviny nejvyšší kvality z pravé beskydské vlny šije dál na plné obrátky. A to až tak, že zboží objednané nyní budeme expedovat až v lednu. Řemeslo je holt grunt a nedá se uspěchat. Pokud chcete spát pod našimi přikrývkami ještě tuhle zimu, objednávejte přes eshop co nejdřív. Místní říkají, že zima bude letos zvlášť dlouhá a tuhá! ❄️

A teď už slíbené tipy na místa, relax a zážitky, které si nemůžete v zimních Beskydech nechat ujít:

1. Pulčínské ledopády

V národní přírodní rezervaci Pulčín – Hradisko v zimních měsících vznikají mohutné ledopády zbarvené sněžnou řasou do atraktivních oranžovo-hnědých tónů. Začínají se tvořit už v prosinci, ale z důvodu ochrany přírody jsou přístupné až od 1. ledna do 15. března. K ledopádům vás z Pulčína dovedou speciální značky. S sebou se vám může hodit protiskluzová obuv nebo nesmeky. 

01-pulcinske-ledopady

Foto: David Černoch

2. Vánoční chalupa Štramberk

V celých Beskydech snad není líbeznější místo pro navození vánoční nálady, než Štramberk. Ne nadarmo se městečku přezdívá moravský Betlém. Na adrese Dolní Bašta 255 můžete navštívit tematickou Vánoční chalupuútulný obchůdek s nabídkou vánočních ozdob, svíček, betlémů, drobných dárků a originálních vánočních dekorací. Od 1. 12. 2020 do 2.2.2021 vám navíc procházku po Štramberku zpestří výstava betlémů ve výlohách obchodů a oknech domů.

02-vanocni-chalupa-stramberk

Foto: Vánoční chalupa Štramberk

3. Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém v Horní Lidči byl oceněný Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy jako Významný počin cestovního ruchu v roce 2012. A je skutečně co k vidění. Desítky vyřezávaných a pohyblivých postaviček představují valašská řemesla, zvyky a tradice. Nechybí ani vyřezávané dominanty Zlínského kraje, jako Radhošť, Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov a další. Součástí prohlídky je film, který ukazuje, jak se v průběhu staletí vyvíjel život na česko-slovenském pomezí. V průběhu projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří.

03-mechanicky-betlem-horni-lidec

Foto: Betlém Horní Lideč

4. Kurz pečení frgálů v Resortu Valachy

Do Beskyd se jezdí nejen za přírodou, ale i za regionálními pochoutkami. Frgál – proslulý valašský koláč – by měl povinně ochutnat každý turista. V Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích vás dokonce zkušené pekařky naučí pravý valašský frgál péct. Stačí vám k tomu 3 hodiny času a chuť se naučit něco nového. Poslední kurz v tomto roce proběhne 19. prosince.

04-kurz-peceni-frgalu-v-resortu-valachy
Foto: Resort Valachy

5. sTATEK U Rajmunda Malé Karlovice

U Rajmunda si vychutnáte ryzí beskydskou samotu a nahlédnete do statku, na kterém se živě hospodaří. Nečekejte komerční ruch, ani plno personálu, tady o všechno pečuje jen pár milých lidí. Uvidíte tu ovce, koně, krávy a další zvířata – takové valašské mini zoo. Většina zvířat je ochočená a zvyklá na prohlídky v ohradách. Nechají se fotit, hladit a krmit. Na statku můžete strávit i několik dní, lenošit, nebo si vyzkoušet běžné práce na hospodářství – dojení, kydání hnoje, poklízení u zvířat, štípaní dřeva apod.

05-statek-u-rajmunda-male-karlovice

Foto: Statek U Rajmunda

6. Sněhoběžky Pustevny

Pokud milujete výlety na koloběžce, nemusíte být smutní, že přichází zima. Na Pustevnách totiž půjčují zimní koloběžky, tzv. sněhoběžky. Tento tradiční skandinávský dopravní prostředek si můžete vyzkoušet při jízdě po Knížecí cestě z Pusteven až ke spodní stanici lanovky. Příjemný pozvolný sjezd z kopce má 6 km a zvládnete jej za cca 20–40 minut.

06-snehobezky-pustevny

Foto: Pustevny

7. Běžkování v Golf & Ski resortu Ostravice

Golfové hřiště v Ostravici se každou zimu proměňuje v hojně navštěvovaný běžecký areál. Najdete zde hned několik tratí, které jsou nejen skvěle udržované, ale také osvětlené a splňují ta nejpřísnější kritéria pro mezinárodní běžecké závody. A pokud nemáte vlastní běžky, sportovní vybavení vám půjčí v místní půjčovně.Foto: Golf & Ski resort Ostravice

8. Bylinné lázničky Komorní Lhotka

V zimním nečase jsou Bylinné lázničky aromaterapeutickým povznesením. Dopřejete si tu horkou koupel s bylinným výluhem podle chuti: z heřmánku, kopřiv, borovice, břízy, bezu, šípků a dalších. Voda z místního horského pramene se ohřívá bukovým dřevem na příjemnou teplotu 35–40°C. Po ukončení koupele strávíte 20 minut na lehátku, zabaleni do prostěradla a teplé deky. Zároveň se posilníte čajem z tuzemských nebo amazonských bylinek. A když budete mít chuť, třešničkou na dortu může být relaxační masáž.

08-bylinne-laznicky-komorni-lhotka

Foto: Bylinné lázničky

9. Obůrka Bílá

V obci Bílá, za loveckým zámečkem, je v provozu zookoutek s divokou zvěří, se kterou se lze v Beskydech volně setkat. Je rozdělena do několika samostatných ohrad podle druhů vypuštěné zvěře: jeleni, sika, srnky, daňci, mufloni a divočáci. Velmi oblíbené místo pro rodiny s dětmi. Zaparkovat můžete přímo u obory.

09-oburka-bila

Foto: Obec Bílá

10. Ledové sochy Pustevny 

V termínu 9. – 24. 1. 2021 na Pustevnách proběhne tradiční festival ledových soch Ledové Pustevny. Řezbáři z České republiky a Slovenska ze 40 tun ledu vytesají spoustu tematických soch. V minulých ročnících to byla např. Eiffelovka, socha Svobody i čínský drak. Festival oživí víkendové programy, soutěže, aktivity pro děti a četné workshopy.

10-ledove-sochy-pustevny

Foto: Pustevny

11. Ovčí pochoutky z farmy Pod Filipkou

V nejvýchodnějším koutu Moravskoslezských Beskyd, kdesi na samotě pod vrcholem hory Filipka, se choulí farma, která se objevila už v mnoha reportážích České televize. Chovají tu mléčné plemeno východofriských ovcí, z jejichž mléka vyrábějí čerstvé i zralé sýry v přirozené bio kvalitě. Prodávají tu i jehněčí maso z masného plemene suffolk, které je pro svoji výtečnou chuť oblíbenou pochoutkou mnoha gurmánů. Aktuálně sice na farmě probíhá rekonstrukce, ale když předem zavoláte, rádi vás obslouží přes výdejní okénko.Foto: farma Pod Filipkou

12. Valašské Saunové noci Velké Karlovice

Každou první sobotu v měsíci pořádá relaxační centrum Wellness Horal tradiční Saunové noci s valašskou tematikou. Těšte se na saunové rituály s vonnými esencemi z valašské slivovice, meruňkovice, hruškovice; tělové peelingy obohacené o drcené jalovcové bobule nebo jehličí; atmosféru umocní valašská hudba a valašské kostýmy. Po saunování budete moci ochutnat dobroty regionální kuchyně.

13. Snowtubing ve Ski areálu Razula

Jakmile počasí dopřeje bohatou sněhovou nadílku, ve Ski areálu Razula postaví sněžné koryto pro snowtubing. Nasednete si do speciálně zakulaceného gumového člunu s úchyty a sklouznete se po 150 m dlouhé dráze – je to cvrkot! Zpět na start vás vyveze lanovka.

14. Lesní bar Ondřejník

Když budete z Frýdlantu nad Ostravicí stoupat po modré turistické trase na horu Ondřejník, v „posledním výškovém táboru“ v polovině kopce se můžete občerstvit v lesním baru. Ten tu vznikl po vzoru veleúspěšného lesního baru v Jeseníkách. Za volně přístupné občerstvení (pivo, limo, čaj, koláče, sušenky…) tu platíte do pokladničky. Podle místní cedulky lesní bar doporučují čtyři z pěti veverek :) 

14-lesni-bar-ondrejnik

Foto: Vlastimil Mal

15. Z Pusteven na zamrzlý Radhošť

Navštívit nejznámější beskydský hřeben v zimním období má své neopakovatelné kouzlo. Když mrzne, až praští, kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti se ojíní do bělostného hávu, jako by přímo vypadla z pohádky o Mrazíkovi. Za jasných dnů vás ohromí daleké výhledy do krajiny. Z Pusteven na Radhošť a zpět počítejte dobré 3 hodiny chůze.

15-z-pusteven-na-radhost

Foto: Pavel Špindler

16. Lara Wellness Čeladná

Tohle mini wellness v rozlehlém lázeňském lesoparku si získá každého, kdo si chce na nový rok pořádně a nerušeně odpočinout. Během koupele v relaxačním bazénku na vás budou dohlížet sochy Vlna a Proud od slavného sochaře Olbrama Zoubka. Přímo z lehátka se můžete kochat majestátními beskydskými kopci. Tělo si prohřejete v parní lázni nebo v sauně. 

16-wellness-lara-celadna

Foto: Lara Wellness Čeladná

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: